
Zawód kosmetolog, niesłusznie mylony z kosmetyczką, podbija dziś rynek, stanowiąc wysoko wyspecjalizowaną grupę fachowców, dbających o naszą urodę i zdrowie.
Znawca tajników ludzkiej skóry
Polki i Polacy coraz częściej chcą dobrze wyglądać, zdając sobie sprawę z potęgi działania wizerunku. Chcąc podobać się sobie i innym, zwracają się o pomoc do kosmetologa, którego prestiż zawodowy szybko dziś rośnie. Mimo że na niektóre zabiegi ze względu na wysoką cenę mogą sobie pozwolić jedynie nieliczni, zapotrzebowanie na usługi kosmetologów wzrasta, zarówno wśród pań, jak i panów. Dobrze przygotowany kosmetolog przy pomocy specjalistycznych zabiegów poprawi i przywróci urodę ciała. Udzieli nam porad z zakresu kosmetyki pielęgnacyjnej, upiększającej, leczniczej, a także sposobów prawidłowego żywienia. Kosmetologia wiąże się bowiem także z edukacją pacjentów – jak zachować młodość i cieszyć się zdrowiem.
Uroda popłaca
Popyt na usługi kosmetologów wciąż rośnie, dlatego mogą oni zapomnieć o jakimkolwiek kryzysie na rynku pracy. Branża ta jest równocześnie gwarancją wysokich dochodów. Pracownik salonu może zarobić od 1,5 tys. zł wzwyż, natomiast właściciel salonu kosmetycznego nawet do kilkudziesięciu tysięcy złotych miesięcznie. Otwarcie własnego gabinetu kosztuje od kilku do kilkuset tysięcy złotych, biorąc pod uwagę, że najczęściej inwestuje w się gabinety ekskluzywne. Pracę w tym zawodzie oferują firmy farmaceutyczne i kosmetyczne: można pracować jako konsultant, pracownik działu kontroli jakości czy opracowując receptury nowych produktów. Pozwalają one zarobić nawet do kilkunastu tysięcy złotych miesięcznie. Chętnie zatrudnia się kosmetologów w gabinetach dermatologicznych, laboratoriach, redakcjach czasopism dla kobiet, a także szkołach policealnych i uczelniach prowadzących ten kierunek.
Jak zostać kosmetologiem?
Kosmetologiem może zostać każdy, kto uzyskał przynajmniej tytuł licencjata na tym kierunku. Kandydaci, absolwenci liceów muszą najczęściej zdać na wysokim poziomie chemię i biologię. Kosmetologię można studiować w szkołach niebędących akademiami medycznymi, najczęściej w ramach różnego rodzaju specjalizacji, takich jak: kosmetologia stosowana, kosmetologia w stylizacji i pielęgnacji włosów, SPA & wellness, produkty kosmetyczne, zarządzanie salonem kosmetycznym, kosmetyka estetyczna, masaż i fizjoterapia. Jako dziedzina akademicka kosmetologia nie posiada w Polsce długiej tradycji. Pierwsze studia tego typu uruchomiono w Łodzi w 1997 r. Dziś kosmetologię można studiować także w Bydgoszczy, Wrocławiu, Poznaniu, Krakowie i Zabrzu i Katowicach. Są to zarówno studia pierwszego stopnia, jak i podyplomowe. Programie studiów składa się z takich przedmiotów jak anatomia, fizjologia, biochemia i chemia surowców kosmetycznych, żywienie człowieka czy estetyka. Dyplom otrzymuje się po obronie pracy i zdaniu egzaminu praktycznego, który polega na wykonaniu zabiegu bądź przygotowaniu receptury kosmetyku.
Absolwent kosmetologii, mając na uwadze szybki rozwój branży kosmetycznej, powinien regularnie uzupełniać swoją wiedzę. Pomocne są tu rozliczne kursy, sympozja naukowe i szkolenia.
Fachowo i etycznie
Już od pierwszego roku studiów przyszłym kosmetologom wpaja się etykę zawodową. Najważniejsze, o czym muszą pamiętać, jest to, że sami mogą pracować jedynie w obrębie naskórka. Do głębszej ingerencji mają prawo jedynie po konsultacji z lekarzem, mając pewność, że zabieg nie spowoduje poważnych skutków ubocznych. Dlatego też kosmetolodzy muszą bezbłędnie odróżniać defekty (np. zmarszczki, rozszerzone pory) od chorób skóry, a następnie odpowiednio dobrać linie kosmetyczne czy rodzaj zabiegu. Nie mogą przy tym oczywiście kierować się ceną, modą czy reklamą, a jedynie dobrem pacjenta.
Odpowiedzialny esteta
Zawód kosmetologa, prócz tego, że daje szansę na rozwój, jest zawodem bardzo odpowiedzialnym. Kosmetolog porusza się na granicy odpowiedzialności medycznej. Co za tym idzie, prócz wiedzy i odpowiednich umiejętności najważniejszą rolę odgrywa zdolność wzbudzania zaufania i poczucia bezpieczeństwa. Klient ufa, że oddając się w dobre ręce, nie zostanie zeszpecony przez specjalistę. Dlatego wymaga się od niego dyskrecji, łatwości w nawiązywaniu kontaktów, umiejętności słuchania, zdolności empatii, a także schludnego, zadbanego wyglądu. Mile widziane są również upodobania estetyczne czy artystyczne, a także zdolności manualne – zwłaszcza w specjalizacjach związanych z wizażem.
Do przeciwwskazań do wykonywania tego zawodu zalicza się z kolei: defekty postawy – biorąc pod uwagę godziny spędzane przy fotelu, wady wzroku, zaburzenia zmysłu dotyku, oraz skłonności alergiczne przy kontakcie z kosmetykami.
Joanna Martauz
źródło Nowa Praca
Dietetyka to jedna z tych dziedzin, której specjaliści za kilka lat będą szczególnie poszukiwani na rynku pracy!
Dukana, Kwaśniewskiego, Kopenhaska, 1001 kalorii… to nazwy diet, które w ostatnim czasie biją rekordy popularności w Polsce. Jest to najlepszy dowód no to, że trend na zdrowe i świadome odżywianie stale się rozwija i z roku na rok zyskuje coraz więcej fanów. Dlatego jeśli jeszcze nie zdecydowałeś jaki kierunek studiów wybrać, aby w przyszłości z łatwością znaleźć pracę, pomyśl o dietetyce.
W związku z ujemnymi skutkami rozwoju cywilizacyjnego, czyli wzrostem liczby osób cierpiących na otyłość, zapotrzebowanie na usługi i kształcenie wykwalifikowanej kadry specjalizującej się w żywieniu ciągle wrasta. Na zdrowej i zbilansowanej diecie zależy coraz większej liczbie Polaków. Dlatego dietetyk jest jednym z zawodów, który w ostatnich latach zyskał bardzo na popularności i zapotrzebowanie na specjalistów z tej dziedziny nadal wzrasta.
Dieta dla Ciebie
Problemy związane z nadwagą przestały już być uważane jedynie za problem natury estetycznej. Dziś każdy z nas zdaje sobie sprawę z niekorzystnych skutków spożywania fast-foodów czy słodyczy w nadmiernych ilościach. Jednak mimo to, nie każdy potrafi skonstruować dietę odpowiednią dla siebie. Zależy ona bowiem od wielu czynników, takich jak aktualna waga i wzrost, ale również wiek czy stan naszego zdrowia. Tu z pomocą przyjść nam może dietetyk, który po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu z pacjentem jest w stanie dobrać i zaproponować dietę dostosowaną do potrzeb każdego z nas. Aby zdobyć tę specjalistyczne umiejętności i móc pomagać innym należy ukończyć kierunek dietetyka, który pozwala zdobywać wiedzę z zakresu żywienia. – Coraz więcej ludzi świadomie dba o swoją kondycję. Jednak nie każdy potrafi poradzić sobie z tym wyzwaniem sam. Myślę, że właśnie dlatego ten kierunek studiów w ostatnim czasie tak zyskał na popularności – mówi Luiza Kalupa z Wyższej Szkoły Edukacji Integracyjnej i Interkulturowej w Poznaniu.
Nie eksperymentuj ze zdrowiem
Po pierwsze wybierając kierunek studiów zawsze musimy zastanowić się nad tym co nas interesuje. Jednak drugim bardzo ważnym argumentem powinno być również racjonalnie przeanalizowanie rynku pracy pod kątem panujących na nim trendów i perspektyw w znalezieniu zatrudnienia. – Jeszcze kilka lat temu wizyty w gabinecie dietetyka były uważne za ekstrawagancję i przesadną dbałość o wygląd – mówi Luiza Kalupa – Dziś jednak coraz więcej z nas korzysta z jego usług, nie tylko wtedy, gdy chce skorygować swój wygląd, ale również po to, aby poprawić jakość swojego odżywiania – dodaje. Na rynku istnieje wiele programów i publikacji na temat odżywiania, jednak nie zastąpią one profesjonalnej opieki specjalisty. Zdrowie to ważna rzecz, z którą nie warto eksperymentować. Dlatego w razie jakichkolwiek wątpliwości najlepiej poradzić się profesjonalistów. W zależności od potrzeb, ukończonej specjalizacji i miejsca pracy, dietetyk może doradzać na przykład sportowcom – dietetyka sportowa, pacjentom szpitali i osobom chorym – dietetyka kliniczna lub klientom SPA czy klubów fitness – dietetyka w odnowie biologicznej.
Dietetyka to jedna z tych dziedzin, której specjaliści za kilka lat będą szczególnie poszukiwani na rynku pracy. Już wkrótce wielu maturzystów stanie przed trudnym wyborem przyszłego kierunku studiów. Warto wtedy dobrze się zastanowić i wybrać takie wykształcenie, które daje nam najlepsze perspektywy na znalezienie zatrudnienia.
źródło Polki.pl
http://polki.pl/polki-w-pracy-pozytywny-start_artykul,10023541.html?print=1
Trwają prace nad rządowym projektem ustawy o zawodach medycznych, zgodnie z którym zawód dietetyka stanie się zawodem regulowanym.
Dietetyk będzie musiał uzyskać dyplom potwierdzający kwalifikacje oraz wpis do rejestru osób uprawnionych do wykonywania zawodów medycznych.
Projekt ustawy przewiduje m.in. stworzenie rejestru osób wykonujących zawody medyczne, w tym dietetyka. Wpis do takiego rejestru ma kosztować 50 zł, a decyzję o wpisie będzie podejmować specjalna komisja.
Zawód dietetyka nabiera na znaczeniu. Dietetycy przygotowują wspomagające leczenie programy żywieniowe w szpitalach i ośrodkach zdrowia dla osób cierpiących na choroby układu pokarmowego, nerek, układu krążenia, chorych na cukrzycę. Ponadto, trwa moda na zdrowe żywienie i Polacy coraz chętniej korzystają z porad specjalistów, którzy ustawiają im odpowiednią dietę. Z konsultantami żywieniowymi współpracują też osoby aktywne fizycznie i kluby sportowe.
Doradcy żywieniowi znajdują więc zatrudnienie w gastronomii, służbie zdrowia i prywatnych poradniach, które obecnie poszukują dietetyków.
Wiedza dietetyka obejmuje problematykę pochodzenia żywności, przygotowywania potraw i dostosowywania składników odżywczych do potrzeb organizmu w zależności od stanu i wieku. Musi znać reakcje organizmu na poszczególne produkty.
Studia na kierunku dietetyki proponują Akademie Medyczne oraz uczelnie rolnicze w ramach technologii żywienia. Od października Uniwersytet Medyczny w Poznaniu uruchamia specjalizację, na którą przyjmie na początek 60 osób.
Jedynym przeciwwskazaniem zdrowotnym do wykonywania tego zawodu są alergie pokarmowe.
Zarobki dietetyków kształtują się w zależności od miejsca wykonywania pracy – od 2 tys. złotych brutto w szpitalach czy domach pomocy społecznej do 8 tys. brutto w prywatnych gabinetach.
Zgodnie z projektem ustawy o zawodach medycznych rejestracji mają podlegać zawód m.in.: technika dentystycznego, specjalisty terapii uzależnień, optyka okularowego, dietetyka, asystentki dentystycznej, protetyka słuchu, fizjoterapeuty, higienistki dentystycznej, optometrysty, masażysty, higienistki szkolnej (mimo że zaprzestano już kształcenia w tym zawodzie), instruktora terapii uzależnień, logopedy, opiekunki dziecięcej, opiekuna medycznego i wielu innych.
Ponadto projekt ustala reguły kształcenia ustawicznego w tych zawodach, a także regulacje dotyczące odpowiedzialności zawodowej.
źródło rynnekzdrowia.pl
http://www.rynekzdrowia.pl/Prawo/Dietetyk-bedzie-zawodem-regulowanym,4396,2.html
© Śląska Wyższa Szkoła Medyczna w Katowicach
40-085 Katowice (centrum), Mickiewicza 29
tel./fax 32 207 27 10
info@swsm.pl
Informujemy że ta strona stosuje pliki cookies (tzw. ciasteczka). Aby dowiedzieć się jak zarządzać plikami cookies, kliknij tutaj. | |
ZAMKNIJ |