Jakie dokumenty należy dołączyć do wniosku
-
Oświadczenie o odbytych studiach – (zobacz jak należy je wypełnić)
-
Zgoda studenta oraz członków rodziny na przetwarzanie danych osobowych
-
Oświadczenie studenta o nieprowadzeniu wspólnego gospodarstwa z rodzicami (dotyczy studentów nie wykazujących danych rodziców we wniosku o stypendium)
Dokumentami potwierdzającymi uzyskany dochód są:
1. Zaświadczenia z Urzędu Skarbowego o dochodach studenta oraz członków jego rodziny (rodzeństwo pobierające naukę między 18 a 26 rokiem życia). W przypadku nie uzyskania dochodu również wymagane jest stosowne zaświadczenie z właściwego urzędu skarbowego. Kopie formularzy PIT można dołączyć do wniosku jako dokumenty uzupełniające.
Od 1 sierpnia 2019 obowiązuje nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, która wprowadziła nowe zwolnienie z PIT. Zwolnienie obejmuje osoby w wieku do ukończenia 26 lat uzyskujące przychody (dochody) ze stosunku pracy, spółdzielczego stosunku pracy, stosunku służbowego, stosunku pracy nakładczej lub umów zlecenia. Zwolnienie nie dotyczy więc innych dochodów np. z tytułu samozatrudnienia, czy umów o dzieło. W związku z tym studenci lub członkowie ich rodzin, którzy uzyskują przychody (dochody) ze stosunku pracy, spółdzielczego stosunku pracy, stosunku służbowego, stosunku pracy nakładczej lub umów zlecenia mają obowiązek dołączyć do wniosku o stypendium socjalne, oprócz zaświadczenia o dochodach opodatkowanych z Urzędu Skarbowego, zaświadczenie o przychodach wolnych od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 148 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zaświadczenie można uzyskać na wiosek w Urzędzie skarbowym.
2. Oświadczenia o wysokości składek na ubezpieczenie zdrowotne – wypełniane przez każdego członka rodziny, który osiągał dochód.
3. W przypadku prowadzenia działalności rolniczej (posiadania gospodarstwa rolnego - tj. obszaru gruntów o łącznej powierzchni przekraczającej 1ha lub 1 ha przeliczeniowy) - zaświadczenie z właściwego Urzędu Gminy o powierzchni użytków rolnych w hektarach przeliczeniowych. Do powierzchni gospodarstwa stanowiącego podstawę wymiaru podatku rolnego wlicza się obszary rolne oddane w dzierżawę z wyjątkiem:
-
oddanej w dzierżawę, na podstawie umowy dzierżawy zawartej stosownie do przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników, części lub całości znajdującego się w posiadaniu rodziny gospodarstwa rolnego;
-
gospodarstwa rolnego wniesionego do użytkowania przez rolniczą spółdzielnię produkcyjną;
-
gospodarstwa rolnego oddanego w dzierżawę w związku z pobieraniem renty określonej w przepisach o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich ze środków pochodzących z Sekcji Gwarancji Europejskiego Funduszu Orientacji i Gwarancji Rolnej oraz w przepisach o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich.
Z kolei ustalając dochód rodziny uzyskany przez dzierżawcę gospodarstwa rolnego oddanego w dzierżawę na zasadach, o których mowa w wyżej, dochód uzyskany z gospodarstwa rolnego pomniejsza się o zapłacony czynsz z tytułu dzierżawy.
4. W przypadku prowadzenia pozarolniczej działalności opodatkowanej w formie ryczałtu lub karty podatkowej - zaświadczenie z Urzędu Skarbowego o dochodach zawierające informację o formie opodatkowania ( karta lub ryczałt), wysokości zapłaconego podatku (dot. karty podatkowej), wysokości przychodu i stawce podatkowej (dot. ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych) oraz oświadczenie o dochodzie uzyskiwanym z w/w działalności Oświadczenie o dochodzie z działalności opodatkowanej w formie ryczałtu ew. lub karty podatkowej.
5. W przypadku uzyskiwania dochodu niepodlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym - Oświadczenie o uzyskaniu dochodu niepodlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym oraz zaświadczenie z właściwej instytucji np. w przypadku alimentów:
-
kopia odpisu wyroku sądu zasądzającego alimenty oraz kserokopia wyroku rozwodowego,
-
przekazy lub przelewy pieniężne dokumentujące rzeczywistą wysokość alimentów płaconych przez członków rodziny studenta na rzecz osób spoza rodziny lub w przypadku otrzymywania niższych alimentów niż zasądzone,
-
zaświadczenia komornika o wysokości wyegzekwowanych alimentów lub o bezskuteczności ich egzekucji.
6. Kserokopie aktu urodzenia w przypadku dzieci do 7 roku życia (oryginał do wglądu).
7. Zaświadczenia o pobieraniu nauki członków rodziny studenta w wieku pomiędzy 7 a 26 rokiem życia.
8. Kopie aktu zgonu rodziców.
9. Odpis zupełny aktu urodzenia dziecka w przypadku, gdy ojciec jest nieznany.
10. Zaświadczenie z ośrodka pomocy społecznej lub centrum usług społecznych o korzystaniu - w roku złożenia wniosku - ze świadczeń z pomocy społecznej przez studenta lub przez członków jego rodziny (dotyczy studentów, których dochód na członka rodziny jest niższy niż 600,00 zł).
11. Inne dokumenty (np. osoby bezrobotne – zaświadczenie z Urzędu Pracy o zarejestrowaniu i pobieraniu lub niepobieraniu zasiłku, zaświadczenia z ZUS o wysokości odprowadzonej składki zdrowotnej)
W przypadku dołączania do wniosku kserokopii dokumentów, przy składaniu wniosku należy przedłożyć oryginały do wglądu.