W tym tygodniu Śląska Wyższa Szkoła Medyczna miała przyjemność gościć w swoich progach ponad 300 uczniów! Bardzo dziękujemy wam za tak liczne przybycie!
Podczas tych dwóch intensywnych dni mogliście poznać ofertę edukacyjną uczelni, ale również kulisy zawodów dietetyka i kosmetologa, poznać naszych wykładowców, zwiedzić uczelnie i dobrze się bawić!
A co się działo? Poniżej krótkie podsumowanie:
Dzień Otwarty – Dietetyka
Oficjalne otwarcie i prezentacja uczelni
Wydarzenie rozpoczęło się o 09:00 w auli, gdzie Marek Maryniak – Prorektor ds. studenckich – oficjalnie powitał wszystkich uczestników.
Następnie zgromadzeni uczniowie wysłuchali wykładu Sylwii Maksym: „Nie tylko gabinet – gdzie może zaprowadzić Cię dietetyka?”, na którym mogli poznać różne opcje rozwoju w zawodzie dietetyka.
Kolejnym punktem były warsztaty tematyczne, prowadzone przez naszych dydaktyków:
„Mikroby na talerzu – co naprawdę zjadasz?”
Dr Katarzyna Duda-Grychtoł pokazała, co – poza tym co widzimy na pierwszy rzut oka – znajduje się na naszych talerzach.
„Dlaczego niektórzy boją się jedzenia?”
Sandra Nandzik poruszyła ważne tematy dotyczące zaburzeń relacji z jedzeniem.
„Jakie tajemnice skrywa ludzki mózg?”
Dr Łukasz Chajec zaprezentował związki między funkcjonowaniem mózgu a nawykami żywieniowymi – oczywiście w bardzo przystępny sposób i ze sporą dawką humoru.
„Smakuj świadomie – test ślepej degustacji”
Dr Aneta Kościołek przeprowadziła wraz z uczniami eksperyment, pełen ciekawych doznań i rywalizacji. Okazało się, że wcale nie tak łatwo odgadnąć smak z zamkniętymi oczami!
„Analiza składu ciała w praktyce”
Bartosz Dorożyński objaśnił znaczenie liczb i wskaźników zdrowotnych – na luzie i bez stresu, bo czasem liczby to tylko wskazówka.
„Nie tylko cytryna jest kwaśna, Sprawdź co jeszcze!”
Dr Marta Rogalska pokazała nam kilka ciekawych eksperymentów, wskazując kwasowość w produktach, których używamy na co dzień i wcale nie wydają nam się kwaśne.
Po zajęciach odbyło się zwiedzanie uczelni oraz interaktywny quiz z nagrodami. Uczniowie byli bardzo zaangażowani i skrupulatnie zbierali naklejki za poprawne odpowiedzi. Rywalizacja była naprawdę zaciekła!
Następnie odbył się konkurs „Granatowa eksplozja” – sporo się działo! Ochotnicy stanęli do zaciętej rywalizacji w obieraniu granatu – liczył się czas, waga, czystość stanowiska i ogólna jakość pestek.
Mamy nadzieję, że bawiliście się podczas tych zawodów równie dobrze, jak my!
Dzień Otwarty – Kosmetologia (09.04.2025, Środa)
Powitanie i prezentacja uczelni
Podobnie jak dzień poprzedni, rozpoczęliśmy od oficjalnego otwarcia przez Marka Maryniaka.
Kolejnym punktem była angażująca debata „TikTok vs. rzeczywistość – co naprawdę działa w pielęgnacji skóry?”, podczas której wykładowczyni Beata Kawka oraz studentka i tiktokerka Aleksandra Kuś obalały (a czasem potwierdzały) mądrości zawarte w tiktokowych viralach.
Następnie przyszedł czas zajęć praktycznych:
„Nanocząstki w kosmetologii – sprzymierzeńcy czy zagrożenie?”
Prof. dr hab. Magdalena Rost-Roszkowska przybliżyła najnowsze trendy technologiczne wykorzystywane w produkcji kosmetyków.
„Co mówi Twoja skóra? Zrozum ją i dowiedz się jak o nią zadbać”
Natalia Schäfer zaprezentowała, jak obserwacja skóry może prowadzić do lepszej, idealnie dopasowanej pielęgnacji.
„Makijaż dla cery problematycznej”
Magdalena Sadowska podzieliła się praktycznymi poradami, jak zadbać i malować wymagającą cerę.
„High-tech w kosmetologii – jak zaawansowane urządzenia analizują i pielęgnują skórę”
Beata Kawka przedstawiła nowoczesne rozwiązania w dziedzinie kosmetologii, prezentując przy okazji sprzęty znajdujące się w naszych pracowniach.
„Zrób własną odżywkę do włosów – receptura kosmetyku od podstaw!”
Dr Marta Palacz-Wróbel pokazała krok po kroku, jak samodzielnie stworzyć kosmetyk.
„Sztuka na Twojej twarzy – makijaż w stylu pop art”
Agnieszka Badura zainspirowała uczestników do eksperymentowania z makijażem i wspólnie stworzyli małe dzieło sztuki na twarzy modelki.
„Chemiczne tajemnice produkcji kosmetyków – zrób swój krem”
Dr Marta Rogalska odkryła tajniki produkcji kosmetyków.
Na koniec uczestnicy zostali zaproszeni do udziału w SPAcerze SWSM, podczas którego zwiedzili uczelnie, wzięli udział w quizie oraz oczywiście hicie pierwszego dnia – konkursie „Granatowa eksplozja”. Nie obyło się bez zaciętej konkurencji i masy wspólnego śmiechu.
Dziękujemy wszystkim wykładowcom, prelegentom i przede wszystkim uczestnikom! Dziękujemy, że byliście z nami i mamy nadzieję, że to było dla Was ciekawe i inspirujące doświadczenie.
Do zobaczenia! Mamy nadzieję, że z dużą częścią z Was spotkamy się na szkolnych korytarzach już w październiku.