Uczelnia

Dla kandydata

Dla studenta

Kursy i szkolenia

Kontakt

Więcej

Zwiń menu

Popyt na piękno

  • Kosmetologia

dodano: 3 grudnia 2017

Zawód kosmetolog, niesłusznie mylony z kosmetyczką, podbija dziś rynek, stanowiąc wysoko wyspecjalizowaną grupę fachowców, dbających o naszą urodę i zdrowie.

 

Znawca tajników ludzkiej skóry

Polki i Polacy coraz częściej chcą dobrze wyglądać, zdając sobie sprawę z potęgi działania wizerunku. Chcąc podobać się sobie i innym, zwracają się o pomoc do kosmetologa, którego prestiż zawodowy szybko dziś rośnie. Mimo że na niektóre zabiegi ze względu na wysoką cenę mogą sobie pozwolić jedynie nieliczni, zapotrzebowanie na usługi kosmetologów wzrasta, zarówno wśród pań, jak i panów. Dobrze przygotowany kosmetolog przy pomocy specjalistycznych zabiegów poprawi i przywróci urodę ciała. Udzieli nam porad z zakresu kosmetyki pielęgnacyjnej, upiększającej, leczniczej, a także sposobów prawidłowego żywienia. Kosmetologia wiąże się bowiem także z edukacją pacjentów – jak zachować młodość i cieszyć się zdrowiem.

 

Uroda popłaca

Popyt na usługi kosmetologów wciąż rośnie, dlatego mogą oni zapomnieć o jakimkolwiek kryzysie na rynku pracy. Branża ta jest równocześnie gwarancją wysokich dochodów. Pracownik salonu może zarobić od 1,5 tys. zł wzwyż, natomiast właściciel salonu kosmetycznego nawet do kilkudziesięciu tysięcy złotych miesięcznie. Otwarcie własnego gabinetu kosztuje od kilku do kilkuset tysięcy złotych, biorąc pod uwagę, że najczęściej inwestuje w się gabinety ekskluzywne. Pracę w tym zawodzie oferują firmy farmaceutyczne i kosmetyczne: można pracować jako konsultant, pracownik działu kontroli jakości czy opracowując receptury nowych produktów. Pozwalają one zarobić nawet do kilkunastu tysięcy złotych miesięcznie. Chętnie zatrudnia się kosmetologów w gabinetach dermatologicznych, laboratoriach, redakcjach czasopism dla kobiet, a także szkołach policealnych i uczelniach prowadzących ten kierunek.

 

Jak zostać kosmetologiem?

Kosmetologiem może zostać każdy, kto uzyskał przynajmniej tytuł licencjata na tym kierunku. Kandydaci, absolwenci liceów muszą najczęściej zdać na wysokim poziomie chemię i biologię. Kosmetologię można studiować w szkołach niebędących akademiami medycznymi, najczęściej w ramach różnego rodzaju specjalizacji, takich jak: kosmetologia stosowana, kosmetologia w stylizacji i pielęgnacji włosów, SPA & wellness, produkty kosmetyczne, zarządzanie salonem kosmetycznym, kosmetyka estetyczna, masaż i fizjoterapia. Jako dziedzina akademicka kosmetologia nie posiada w Polsce długiej tradycji. Pierwsze studia tego typu uruchomiono w Łodzi w 1997 r. Dziś kosmetologię można studiować także w Bydgoszczy, Wrocławiu, Poznaniu, Krakowie i Zabrzu i Katowicach. Są to zarówno studia pierwszego stopnia, jak i podyplomowe. Programie studiów składa się z takich przedmiotów jak anatomia, fizjologia, biochemia i chemia surowców kosmetycznych, żywienie człowieka czy estetyka. Dyplom otrzymuje się po obronie pracy i zdaniu egzaminu praktycznego, który polega na wykonaniu zabiegu bądź przygotowaniu receptury kosmetyku.

 

Absolwent kosmetologii, mając na uwadze szybki rozwój branży kosmetycznej, powinien regularnie uzupełniać swoją wiedzę. Pomocne są tu rozliczne kursy, sympozja naukowe i szkolenia.

 

Fachowo i etycznie

Już od pierwszego roku studiów przyszłym kosmetologom wpaja się etykę zawodową. Najważniejsze, o czym muszą pamiętać, jest to, że sami mogą pracować jedynie w obrębie naskórka. Do głębszej ingerencji mają prawo jedynie po konsultacji z lekarzem, mając pewność, że zabieg nie spowoduje poważnych skutków ubocznych. Dlatego też kosmetolodzy muszą bezbłędnie odróżniać defekty (np. zmarszczki, rozszerzone pory) od chorób skóry, a następnie odpowiednio dobrać linie kosmetyczne czy rodzaj zabiegu. Nie mogą przy tym oczywiście kierować się ceną, modą czy reklamą, a jedynie dobrem pacjenta.

 

Odpowiedzialny esteta

Zawód kosmetologa, prócz tego, że daje szansę na rozwój, jest zawodem bardzo odpowiedzialnym. Kosmetolog porusza się na granicy odpowiedzialności medycznej. Co za tym idzie, prócz wiedzy i odpowiednich umiejętności najważniejszą rolę odgrywa zdolność wzbudzania zaufania i poczucia bezpieczeństwa. Klient ufa, że oddając się w dobre ręce, nie zostanie zeszpecony przez specjalistę. Dlatego wymaga się od niego dyskrecji, łatwości w nawiązywaniu kontaktów, umiejętności słuchania, zdolności empatii, a także schludnego, zadbanego wyglądu. Mile widziane są również upodobania estetyczne czy artystyczne, a także zdolności manualne – zwłaszcza w specjalizacjach związanych z wizażem.

 

Do przeciwwskazań do wykonywania tego zawodu zalicza się z kolei: defekty postawy – biorąc pod uwagę godziny spędzane przy fotelu, wady wzroku, zaburzenia zmysłu dotyku, oraz skłonności alergiczne przy kontakcie z kosmetykami.

 

Joanna Martauz

źródło: http://www.nowapraca.pl/artykuly/praca/popyt-na-piekno.html

Skip to content