Uczelnia

Dla kandydata

Dla studenta

Kursy i szkolenia

Kontakt

Więcej

Zwiń menu

Dietetyk będzie zawodem regulowanym

  • Dietetyka

dodano: 3 lutego 2009

Trwają prace nad rządowym projektem ustawy o zawodach medycznych, zgodnie z którym zawód dietetyka stanie się zawodem regulowanym.

 

Dietetyk będzie musiał uzyskać dyplom potwierdzający kwalifikacje oraz wpis do rejestru osób uprawnionych do wykonywania zawodów medycznych. Projekt ustawy przewiduje m.in. stworzenie rejestru osób wykonujących zawody medyczne, w tym dietetyka. Wpis do takiego rejestru ma kosztować  50 zł, a decyzję o wpisie będzie podejmować specjalna komisja.

 

Zawód dietetyka nabiera na znaczeniu. Dietetycy przygotowują wspomagające leczenie programy żywieniowe w szpitalach i ośrodkach zdrowia dla osób cierpiących na choroby układu pokarmowego, nerek, układu krążenia, chorych na cukrzycę. Ponadto, trwa moda na zdrowe żywienie i Polacy coraz chętniej korzystają z porad specjalistów, którzy ustawiają im odpowiednią dietę. Z konsultantami żywieniowymi współpracują też osoby aktywne fizycznie i kluby sportowe.

 

Doradcy żywieniowi znajdują więc zatrudnienie w gastronomii, służbie zdrowia i prywatnych poradniach, które obecnie poszukują dietetyków.

 

Wiedza dietetyka obejmuje problematykę pochodzenia żywności, przygotowywania potraw i dostosowywania składników odżywczych do potrzeb organizmu w zależności od stanu i wieku. Musi znać reakcje organizmu na poszczególne produkty.

 

Studia na kierunku dietetyki proponują Akademie Medyczne oraz uczelnie rolnicze w ramach technologii żywienia. Od października Uniwersytet Medyczny w Poznaniu uruchamia specjalizację, na którą przyjmie na początek 60 osób.

 

Jedynym przeciwwskazaniem zdrowotnym do wykonywania tego zawodu są alergie pokarmowe.

Zarobki dietetyków kształtują się w zależności od miejsca wykonywania pracy – od 2 tys. złotych brutto w szpitalach czy domach pomocy społecznej do 8 tys. brutto w prywatnych gabinetach.

 

Zgodnie z projektem ustawy o zawodach medycznych rejestracji mają podlegać zawód m.in.: technika dentystycznego, specjalisty terapii uzależnień, optyka okularowego, dietetyka, asystentki dentystycznej, protetyka słuchu, fizjoterapeuty, higienistki dentystycznej, optometrysty, masażysty, higienistki szkolnej (mimo że zaprzestano już kształcenia w tym zawodzie), instruktora terapii uzależnień, logopedy, opiekunki dziecięcej, opiekuna medycznego i wielu innych.

 

Ponadto projekt ustala reguły kształcenia ustawicznego w tych zawodach, a także regulacje dotyczące odpowiedzialności zawodowej.

 

 

czytaj cały artykuł

źródło: rynekzdrowia.pl

Skip to content