Uczelnia

Dla kandydata

Dla studenta

Kursy i szkolenia

Kontakt

Więcej

Zwiń menu

Kosmetologia I stopnia

Forma

stacjonarna / niestacjonarna

Czas trwania

6 semestrów

Poziom

I stopnia, licencjackie

Cena od

607 zł / rata

Naukę w SWSM w ramach studiów licencjackich można pobierać w ramach dwóch form studiów. W poszczególnych formach zajęcia odbywają się wg następujących harmonogramów:

Forma stacjonarna (dzienna) – zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku (średnio jest to 6 godzin lekcyjnych dziennie od godzin porannych).

 

Forma niestacjonarna (zaoczna) – zajęcia praktyczne, ćwiczenia, ćwiczenia seminaryjne, wykłady odbywają się  zwyczajowo co dwa tygodnie, w piątki od godziny 16:00, w soboty i w niedziele.

 

Uwaga! Godziny rozpoczynania i kończenia się zajęć w poszczególnych dniach mogą się zmieniać w zależności od liczby godzin w semestrze oraz sposobu ułożenia planu. Przedstawione godziny w sposób możliwie najbardziej wierny oddają stan rzeczywisty.

 

Program studiów łączy wiedzę z zakresu nauk medycznych i chemicznych z praktyczną umiejętnością wykonywania szerokiego wachlarza tradycyjnych i nowoczesnych zabiegów kosmetycznych.

 

* Uczelnia zastrzega sobie możliwość do modyfikacji siatki przedmiotów zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa

Nazwa przedmiotu
sem. I
sem. II
sem. III
sem. IV
sem. V
sem. VI
Zajęcia kształcenia ogólnego
Zasady BHP
Podstawy etyki
Wychowanie fizyczne
Zajęcia w programie jedynie podczas studiów stacjonarnych.
Zajęcia podstawowe
Język angielski zawodowy
Chemia ogólna
Anatomia
Podstawy anatomii prawidłowej organizmu ludzkiego. Rodzaje tkanek i ich rola w organizmie. Narządy i układy organizmu ludzkiego. Struktury ludzkiego ciała oraz ich lokalizacja. Osie i płaszczyzny, położenie w przestrzeni. Zależności pomiędzy budową i czynnością poszczególnych narządów organizmu ludzkiego.
Biologia i fizjologia
Podstawowe zagadnienia fizjologii ogólnej. Fizjologia błony komórkowej i komórki. Transport przez błonę komórkową (dyfuzja, osmoza, transport czynny i transport pęcherzykowy). Pojęcie homeostazy. Pojęcie zdrowia i choroby. Czynniki patogenne (podział, mechanizmy działania). Stan zapalny, mechanizmy odczynu zapalnego. Ból, rodzaje bólu. Gospodarka wodno-elektrolitowa i kwasowo-zasadowa organizmu. Hormony. Witaminy. Funkcjonowanie narządów i układów ciała ludzkiego.
Biofizyka
Własności elektryczne komórek i tkanek, przewodnictwo nerwowe. Transport jonów przez błony. Pomiar potencjałów dyfuzyjnych, adhezja, kohezja i napięcie powierzchniowe. Mechanizmy biofizyczne i skutki biologiczne oddziaływań mechanicznych na organizm. Wpływ promieniowania jonizującego i niejonizującego na żywy organizm. Biofizyka laserów. Oddziaływanie promieniowania laserowego z tkanką biologiczną.
Histologia ogólna i histologia skóry
Biochemia
Aminokwasy i peptydy. Aminy biogenne. Struktury i funkcje biologiczne białek. Enzymy, systematyka enzymów. Budowa i właściwości, oraz rola w organizmie cukrów prostych, dwu- i wielocukrów. Utlenianie biologiczne. Kwasy tłuszczowe nasycone i nienasycone. Hormony i witaminy. Kod genetyczny i biosynteza białka. Biochemia narządów i tkanek. Transport przez błony biologiczne.
Mikrobiologia ogólna i mikrobiologia skóry
Technologia informacyjna
Doraźna pomoc przedmedyczna
Efektywność osobista i komunikacja interpersonalna
Zajęcia kierunkowe
Kosmetologia pielęgnacyjna
Złuszczanie naskórka. Wpływ czynników zewnętrznych na skórę i jej przydatki. Fototyp skóry. Cera – jej rodzaje i pielęgnacja. Skóra ze zmianami naczyniowymi. Pielęgnacja kończyny górnej: masaż – technika wykonania, zastosowanie różnych ćwiczeń gimnastycznych ramion, przedramion i dłoni. Pielęgnowanie łokci. Zabiegi pielęgnacyjne i relaksacyjne dłoni – kuracja parafinowa, ciepły wosk, kąpiele dłoni i inne. Preparaty używane do pielęgnacji dłoni i paznokci. Manicure biologiczny i tradycyjny – zasady i techniki wykonywania. Zabiegi wzmacniające płytkę paznokcia. Pielęgnacja kończyny dolnej: pielęgnacja stóp. Depilacja. Pedicure pielęgnacyjny: zasady i technika wykonania, przyrządy potrzebne do wykonania zabiegu. Kąpiele stóp, kompresy, codzienna gimnastyka stóp. Najczęstsze dolegliwości stóp – wrastające paznokcie, modzele i nagniotki, pękanie skóry, odparzenia, otarcia – zasady pielęgnacji. Preparaty do pielęgnacji stóp. Masaż – rodzaje i techniki. Zabiegi dotleniające, regenerujące, odżywcze, nawilżające oraz liftingujące na skórę twarzy, szyi i dekoltu – technika wykonania. Zabiegi służące pielęgnacji oprawy oczu. Uszkodzenia spowodowane środkami kosmetycznymi lub nieprawidłowym wykonaniem zabiegu. Odczyny skórne spowodowane stosowaniem niewłaściwych kosmetyków.
Kosmetologia upiększająca
Makijaż podstawowy. Zdobnictwo paznokcia. Upiększanie oprawy oka. Bezpieczne opalanie.
Chemia kosmetyczna
Wiadomości podstawowe o pierwiastkach i związkach chemicznych. Budowa, otrzymywanie, właściwości i zastosowanie: tlenków, wodorotlenków, kwasów i soli nieorganicznych, węglowodorów, alkoholi, fenoli, eterów, aldehydów, ketonów, kwasów karboksylowych i ich pochodnych, amin, mono- i polisacharydów, aminokwasów i peptydów. Reakcje wolnorodnikowe. Wymagania odnośnie jakości wody przeznaczonej do celów farmaceutyczno – kosmetycznych. Składniki kosmetyków. Surowce kosmetyczne. Podstawowe czynności laboratoryjne – otrzymywanie płynów, olejków, maseczek, emulsji kosmetycznych. Bezpieczeństwo i higiena pracy z surowcami kosmetycznymi. BHP w pracowni chemii kosmetycznej.
Farmakologia
Podstawowe pojęcia z farmakologii ogólnej. Losy leków w organizmie człowieka -farmakokinetyczne i farmakodynamiczne efekty działania leków. Receptura postaci leków z względnieniem najnowszych form stosowanych w dermatologii. Farmakologiczne leczenie zmarszczek. Leki nasilające i chroniące przed działaniem światła na skórę. Farmakoterapia schorzeń nowotworowych skóry.
Receptura kosmetyczna
Zasady sporządzania preparatów recepturowych i odczytywania receptury. Składniki receptury kosmetycznej. Właściwości fizykochemiczne substancji biologicznie czynnych. Toniki, mleczka, maseczki, kremy, kosmetyki kolorowe, kosmetyki o działaniu keratolitycznym – zasada działania, skład recepturowy, sposób otrzymywania.
Dermatologia
Symptomatyka chorób skóry. Choroby skóry: bakteryjne, wirusowe, grzybicze, pasożytnicze, łojotokowe, alergiczne. Łuszczyca. Dermatozy. Plamy barwnikowe. Fotodermatozy. Choroby o podłożu autoimmunologicznym. Mechaniczne i termiczne uszkodzenia skóry. Choroby włosów, choroby paznokci. Stany przedrakowe, rzekomonowotworowe, rak in situ, nowotwory złośliwe. Etiopatogeneza, obraz kliniczny, zasady rozpoznania i różnicowania, rokowanie, leczenie.
Fizjoterapia i masaż
Rys historyczny masażu i fizykoterapii. Światłolecznictwo, elektrolecznictwo, ciepłolecznictwo, wodolecznictwo. Kinezyterapia, balneoterapia. Masaż. Wpływ masażu klasycznego na organizm człowieka; wskazania i przeciwwskazania do stosowania masażu; techniki masażu klasycznego. Elementy odnowy biologicznej.
Higiena i organizacja pracy w kosmetologii
Czynniki środowiskowe wpływające na stan zdrowia. Higiena zdrowia psychicznego, odpoczynek, metody relaksu. Zaburzenia funkcjonowania psychicznego – stres. Pojęcie i rodzaje stresu. Epidemiologia w ujęciu historycznym, definicje epidemiologii oraz zdrowia i choroby. Podstawowe pojęcia i metody stosowane w badaniach epidemiologicznych. Typy badań epidemiologicznych. Normy i założenia higieniczne dotyczące wyposażenia i prowadzenia laboratorium oraz gabinetu kosmetycznego. Zasady higieny pracy i BHP. Służby sanitarno-epidemiologiczne. Wprowadzenie do promocji zdrowia.
Zapobieganie zakażeniom
Immunologia i alergologia
Projekt zawodowy
Pracownia kosmetyczna – przygotowanie do egzaminu dyplomowego
Przygotowanie do praktyk zawodowych
Praktyki zawodowe
Zajęcia w blokach do wyboru
Kosmetyki naturalne i ziołolecznictwo
Żywienie i suplementacja w pielęgnacji skóry
Techniki manualne antyaging
Organizacja przedsiębiorstwa usługowego z elementami zarządzania
Diagnostyka laboratoryjna dla potrzeb kosmetologii
Aparatura w kosmetologii
Onkologia skóry
Schorzenia cywilizacyjne
Kształtowanie sylwetki i postawy
Promocja zdrowia
Rośliny kosmetyczne i surowca aromatyczne
Rodzaje tkanek roślinnych (tkanki okrywające, miękiszowe, przewodzące, wydalniczo-wydzielnicze; budowa i funkcje). Rodzaje surowców roślinnych używanych w kosmetologii. Rośliny kosmetyczne dostarczające olejów roślinnych, wosków, balsamów, żywic, witamin, składników mineralnych itp. Rośliny będące źródłem alergenów.
Sensoryka i środki zapachowe
Ustawodawstwo
Coaching i holistyka zdrowia
Technologia postaci kosmetyku
Masaż kosmetyczny
Toksykologia
Kosmetologia lecznicza
Klasyfikacja chorób skóry. Trądzik: rodzaje, objawy, leczenie, blizny potrądzikowe. Wskazania i przeciwwskazania do zabiegów kosmetycznych. Pielęgnacja skóry trądzikowej w domu, gabinecie kosmetycznym i w gabinecie medycyny estetycznej. Leczenie klimatyczne i uzdrowiskowe. Otyłość – przyczyny otyłości. Współczesne metody zapobiegania i formy walki z otyłością. Zabiegi stosowane w salonach odnowy biologicznej. Cellulit – charakterystyka i rodzaje, przyczyny powstawania. Metody zapobiegania i leczenia w gabinecie kosmetycznym, oraz w domu. Środki kosmetyczno – farmaceutyczne likwidujące cellulit. Rozstępy – przyczyny powstawania, typowe objawy, metody i środki leczenia i zapobiegania w domu oraz gabinecie kosmetycznym. Preparaty przeciwko rozstępom dostępne na rynku kosmetycznym. Zabiegi stosowane na poszerzone naczynia krwionośne.
Podologia
Medycyna estetyczna
Schorzenia endokrynologiczne wpływające na stan skóry. Wpływ środków antykoncepcyjnych na organizm kobiety. Menopauza i andropauza – zmiany w organizmie człowieka. Pielęgnacja skóry u kobiet ciężarnych. Szkodliwość palenia papierosów i innych używek, negatywny wpływ na stan skóry i możliwości przeprowadzania zabiegów. Najczęstsze powikłania i ich częstość spotykane po zabiegach odmładzania skóry, oraz ich leczenie. Usuwanie tatuaży i znamion skórnych. Stomatologia kosmetyczna. Nadmierna potliwość – metody postępowania.
Trychologia
Techniki relaksacyjne
Psychodermatologia
Charakteryzacja i wizaż
Skip to content