
Zrób pierwsze kroki korzystając z porad specjalistów-rekruterów największych agencji doradztwa personalnego, rekrutacyjnych portali branżowych i HR-owców znanych firm i korporacji. Poznaj podstawowe błędy popełniane przez kandydatów aplikujących do pracy i dowiedz się, jak ich unikać. Skorzystaj z rad umieszczonych w formie videoporadników. Zobacz co zrobić, aby krok po kroku skutecznie budować swą wymarzoną ścieżkę kariery.
Praca moich marzeń – jak ją znaleźć?
Gdyby zapytać studentów o pracę marzeń dla nich, z dużym prawdopodobieństwem otrzymalibyśmy odpowiedź: „Trudno powiedzieć. Będę pracować tam, gdzie będzie miejsce pracy”. Rzeczywiście, sytuacja na rynku pracy bywa często niezbyt przychylna dla osoby poszukującej zatrudnienia. Jednak, warto pamiętać, że znacznie trudniej jest szukać czegoś, podążać za czymś, nie znając celu swojej drogi. Dobrze już go znać wybierając studia. Tak też jest z pracą marzeń. Zwłaszcza kierunki związane z szerokim działem IT dają naprawdę wiele możliwości. Trzeba tylko wiedzieć, czego się chce. Jak zatem znaleźć to, co się chce naprawdę robić w życiu? Poniżej znajdziesz kilka ważnych pytań, które być może pomogą Ci znaleźć swój cel i w tym kierunku rozpoczniesz poszukiwanie pracy swoich marzeń.
Zastanów się, jakie zajęcia, jaka praca powoduje w Tobie radość i uśmiech na twarzy. Czy jest to praca przy komputerze, z ludźmi, związana z podróżowaniem, polowaniem?
Określ umiejętności i zadania, które wykonujesz bez najmniejszego problemu. Zobacz czy można to połączyć z odpowiedzią na pierwsze pytanie.
Które zajęcia dają Ci poczucie wolności. Kiedy nie czujesz, że robisz coś, bo musisz?
O czym potrafisz rozmawiać godzinami z rodziną czy ze znajomymi? Jakie tematy Ciebie pasjonują? Możesz zapytać Twoich znajomych, o czym najwięcej mówisz w ich towarzystwie.
W jakiej dziedzinie nie boisz się upadków, porażek, błędów? Po prostu traktujesz je jak wyzwania i idziesz dalej.
Jakiej pracy, zajęcia byś żałował/a, gdybyś nie spróbował/a?
Daj sobie czas na odpowiedzi. Jeśli nie potrafisz odpowiedzieć dzisiaj na wszystkie pytania, daj sobie więcej czasu, ale jednocześnie staraj się o odpowiedziach na nie częściej myśleć.
Szukając pracy swoich marzeń pamiętaj, że praca daje satysfakcję i efekty wtedy, gdy jest robiona z zaangażowaniem i daje poczucie spełnienia. Jeśli poszukujemy pracy, najpierw należy zastanowić się, co nas interesuje i jaką pracę wykonujemy najchętniej. Dopiero, kiedy ustalisz ten fakt, zrób bazę firm, instytucji, miejsc, w których mógłbyś/mogłabyś się realizować. Poznaj dobrze ich strukturę, metody działania. Kiedy będziesz czuć się gotowy/a złóż tam swoje dokumenty aplikacyjne. Absolutnie nie należy w tym przypadku kierować się tym czy obecnie poszukują pracowników. To my decydujemy gdzie chcemy pracować. Traktuj pracę swoich marzeń, jak własną firmę. To będzie Cię motywować i powodować wzrost Twojej efektywności, zarówno w jej poszukiwaniu, jak i później realizowaniu. I jeszcze jedno, nawet jeśli nie uda się za pierwszym razem dostać Twojej pracy marzeń, nie poddawaj się. Trzeba próbować dalej. Pamiętaj, że determinacja jest wszechmocna.
Powodzenia!
Opracowanie własne na podstawie: http://www.ineedmotivation.com/blog/2008/04/7-questions-to-finding-your-true-passion/; http://www.poloniaextra.com/?p=709
Doradca zawodowy, czyli kto?
Nie masz na siebie pomysłu? Nie wiesz, o jakiej pracy marzysz i w czym się naprawdę spełnisz? Jeśli miewasz takie wątpliwości to rozwiązać może je doradca zawodowy.
To specjalista, najczęściej psycholog, socjolog lub pedagog, który jest świetnie zorientowany w sytuacji na rynku pracy i najnowszych trendach. Jego główne zadanie to pomoc w zaplanowaniu Twojej kariery zawodowej, tak, aby w pełni uwzględniała nasz potencjał, umiejętności i pasje. Takich ekspertów, choć jest to stosunkowo nowy zawód, jest w Polsce ok. 2,5 tys. Z ich pomocy skorzystać można m.in. w urzędach pracy, poradniach psychologiczno-pedagogicznych, a od niedawna także w Internecie.
Również WSTI proponuje w ramach projektu „Wiedza i praktyka(..)” współfinasowanego ze środków UE w ramach EFS, możliwość spotkania się z doradcą i porozmawiania na temat Twojej ścieżki zawodowej. O szczególny zapytaj w Biurze Karier lub sprawdź na stronie.
Warto podkreślić, że doradca, nie tylko pomoże Ci określić Twoje mocne strony i zaproponuje ścieżkę rozwoju, ale także może Ci pomóc w takich kwestiach, jak napisanie CV, dobre przygotowanie się do rozmowy kwalifikacyjnej czy wzmacnianie pewności siebie.
Celem doradztwa jest, bowiem wspomaganie człowieka w samodzielnym osiąganiu przez niego dojrzałości poprzez rozwijanie racjonalności, krytycyzmu i odwagi w ocenie i wyborach.
Doradztwo może mieć charakter indywidualny (Ty-Doradca) lub grupowy, gdzie spotyka się z doradcą grupa osób zainteresowanych tą samą problematyką.
Najistotniejsze, w pracy doradcy z zainteresowanym jest określenie zainteresowań petenta, które są siłą napędową pobudzającą do podejmowania działań na rzecz poznania określonej dziedziny, przyczyniają się to do pogłębiania wiedzy i bezpośrednio wpływają na osiąganie sukcesów w pracy zawodowej. Następnie bardzo ważne jest dostrzeżenie Twoich uzdolnień, a także predyspozycji oraz cech psychofizyczne, które predysponują nas lub wręcz dyskwalifikują przy wyborze określonego zawodu.
Najważniejsze jednak, to określenie celu w pracy zawodowej, bowiem „Ci, którzy nie mają własnych celów, zawsze będą pracować dla tych, którzy je mają".
W wyniku przeprowadzonych konsultacji doradca może określić tzw. „Indywidualną ścieżkę planowania kariery danej osoby”, która obejmuje:
Autodiagnozę posiadanego potencjału: samoocena możliwości rozwojowych.
Planowanie własnej kariery: cele kariery - nadrzędny i szczegółowe.
Program działań karierowych: opracowanie i realizacja.
Proces rozwoju kariery.
Ocena efektów kariery.
Postęp człowieka.
Spotkanie z doradcą może poszerzyć Twoje horyzonty i wskazać nowe możliwości. Pamiętaj jednak, że to tylko pewna propozycja. To, czy nabierze realnych kształtów zależy już tylko od Ciebie.
Opracowano na podstawie artykułu: "Doradztwo zawodowe w procesie kreowania indywidualnej ścieżki kariery zawodowej" - Anna Wałecka, (Poradnictwo w Sieci. Projekt współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego realizowanego przez Fundację Realizacji Programów Społecznych i ECORYS Polska Sp. z o.o.)
Curriculum Vitae [skr. CV, z łać. przebieg życia] to inaczej życiorys.
Sposób w jaki zaprezentujesz w nim swoją osobę zadecyduje czy zostaniesz zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną.
dane personalne,
informacje o wykształceniu,
ukończone kursy, szkolenia,
prezentację doświadczenia zawodowego,
dodatkowe umiejętności,
zainteresowania,
zgodę na przetwarzanie danych osobowych.
Tworząc Curriculum Vitae należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. CV powinno być czyste, estetyczne i przejrzyste. Czcionka powinna być czytelna, a tekst rozmieszczony na stronie w taki sposób, żeby dobrze się go czytało.
CV powinno być zwięzłe i konkretne. Powinno zawierać krótkie, ale konkretne fakty. Powinno być pozbawione błędów ortograficznych i zawierać jedynie prawdziwe informacje.
Pierwszą informacją zamieszczaną w CV są dane personalne czyli: imię, nazwisko, adres, data i miejsce urodzenia, numery telefonów: stacjonarny i/lub komórkowy, e-mail.
Adres e-mail to w obecnych czasach bardzo ważna forma kontaktu. Jeśli jednak nasz adres nie wygląda zbyt profesjonalnie (np.: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. ) warto pomyśleć nad nowym adresem e-mail, o bardziej profesjonalnym brzmieniu (np. Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. lub imię Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. ).
W prawym górnym rogu można zamieścić swoje zdjęcie. Należy jednak pamiętać, |
Dane personalne
Imię i nazwisko: Jan Kowalski
Data i miejsce urodzenia: 23.11.1983. Katowice
adres: 40-085 Katowice, ul. Mickiewicza 29A
telefon: 032 123 45 67, 0 123 456 789
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
Przedstawienie informacje na temat wykształcenia należy rozpocząć od ostatniej uczelni, którą się ukończyło. Jeśli jesteś w trakcie nauki koniecznie to zaznacz.
Wykształcenie
II 2008 – V 2009 Wyższa Szkoła Technologii Informatycznych w Katowicach
Studia podyplomowe z zakresu
Komputerowej grafiki wydawniczej i reklamowej
X 2004 – III 2008 Wyższa Szkoła Technologii Informatycznych w Katowicach
Wydział Informatyki
Kierunek Informatyka
tytuł uzyskany: inżynier
IX 2001 – VI 2004 III Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Katowicach
Podobnie w przypadku ukończonych kursów, w pierwszej kolejności należy wypisać te najbardziej aktualne.
Kursy
III 2007 – V 2009 Akademia Sieciowa CISCO
uzyskany certyfikat CCNA
III 2008 – V 2009 Microsoft IT Academy Advanced Program
uzyskany Certyfikat MCSE
Również w przypadku zdobytych wcześniej przez Ciebie doświadczeń zawodowych. Zawsze podawaj je w kolejności od najnowszych do najstarszych.
Doświadczenie zawodowe
od 02 XI 2010 – obecnie
LLL Sp. z o.o., Katowice
Specjalista EPD (Elektroniczna Dystrybucja Oprogramowania)
zakres obowiązków:
utrzymanie środowisk systemowych – administracja siecią LAN, instalacja, konfiguracja, administracja środowiskiem serwerowym, wdrażanie nowych rozwiązań informatycznych, automatyzacja instalacji informatycznych, zarządzanie i administracja oprogramowaniem 160 stacji (Novell ZenWorks 4.0.1), prowadzenie help desk dla użytkowników, modernizacja systemu back up.
04 V 2007 – 31 X 2010
AAA Sklep Komputerowy, Katowice
Informatyk
zakres obowiązków:
serwisowanie oprogramowania i sprzętu komputerowego;
składanie komputerów; budowa sieci LAN, administracja siecią komputerową zbudowaną w oparciu o system
Linux oraz stacje robocze z MS WINDOWS 98/2000/XP;
administracja siecią opartą o komputery Macintosh.
Jeżeli posiadasz jakieś dodatkowe umiejętności wspomnij o nich, pod warunkiem, że mogą być one istotne dla pracodawcy.
Umiejętności
Języki obce:
Język angielski – biegle w mowie i piśmie
Język niemiecki – podstawowy (w trakcie kursu poziom A2)
Administracja sieciami komputerowymi, zwłaszcza sieciami Novell Netware oraz Linux;
Konfiguracja routing, DNS, DHCP, NAT;
Projektowanie, budowa i zarządzanie sieciami komputerowymi LAN, WAN;
Znajomość tematyki bezpieczeństwa i przechowywania danych;
Prawo jazdy kategorii B
Można również wspomnieć o swoich zainteresowaniach.
Zainteresowania
fotografia, malarstwo polskie, grafika
Zgoda na przetwarzanie danych osobowych jest w obecnych czasach niezbędnym elementem CV. Brak takiej zgody w dokumentach aplikacyjnych powoduje, że pracodawca nie jest uprawniony do kontaktu z nami.
"Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zawartych w mojej ofercie pracy dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji (zgodnie z ustawą z dn. 29.08.1997 o Ochronie Danych Osobowych Dz. U. z 2002 r. Nr 101, poz. 926 z póź. zm.)"
Rozmowa kwalifikacyjna, czyli Twój „show time”
Spośród tysięcy nadesłanych CV, wybrano Twoje i zaproszono Cię na rozmowę kwalifikacyjną. Zastanawiasz się, jak się przygotować, aby dobrze wypaść? Poniżej znajdziesz kilka ważnych wskazówek.
Zachowanie
Po pierwsze, zacznij od dobrego wejścia. Bądź uśmiechnięty/a, podaj pewnie rękę w odpowiedzi na gest powitania osoby przeprowadzającej rekrutację i utrzymaj z nią kontakt wzrokowy.
Po drugie, popracuj wcześniej nad swoją dwuminutową reklamą. Pomyśl nad jednym, dwoma zdaniami, które w pełni Cię określają i dzięki którym zostaniesz zapamiętany/a. Pamiętaj także, aby po prostu dobrze się przygotować do rozmowy. Najlepiej wykonaj symulację, aby poczuć, jak taka sytuacja może wyglądać. Dobrze przygotowanie potrafi w dużym stopniu ograniczyć stres.
Po trzecie, słuchaj uważnie oraz odpowiadaj konkretnie, jasno i spokojnie na zadane pytania. Przygotuj sobie także swoje dwa pytania, które chcesz zadać. To będzie dowodem na to, że poświęciłeś/aś czas na przygotowanie się do tej rozmowy. Pytania mogą dotyczyć na przykład firmy, w której chcesz pracować (nie pytaj jednak o wysokość wynagrodzenia).
Po czwarte, przyjdź wcześniej (około 10-15 minut) na rozmowę, bądź entuzjastycznie nastawiony/a i miej ze sobą mały notatnik oraz długopis.
Pamiętaj, także, że jeśli czujesz, że popełniłeś/aś błąd lub nie powiedziałeś/aś czegoś tak, jak sobie zaplanowałeś/aś, prowadź dalej spokojnie rozmowę. Nie wpadaj w panikę. Będzie to dowód na to, że sobie radzisz w sytuacji stresowej.
Wygląd zewnętrzny
W stroju obowiązuje minimalizm. Po prostu, bądź elegancki/a. Czyste ubranie i buty (często się na to zwraca uwagę), starannie ułożone włosy, bardzo delikatny zapach i makijaż (zwłaszcza w przypadku Pań) to fundamentalne kwestie. Twój strój powinien być raczej stonowany, chyba, że oferta pracy jest specyficzna. Ponadto, sprawdź, czy w kieszeniach nie masz przypadkiem, np. pieniędzy, które mogą szeleścić albo wypaść.
Pamiętaj także, aby po wyjściu z rozmowy kwalifikacyjnej ocenić, co Twoim zdaniem zrobiłeś/aś dobrze lub źle i w przypadku niedociągnięć, postaraj się popracować nad nimi, aby je w pełni usunąć przy następnej rozmowie.
Jeśli, mimo Twoich starań, nie zostaniesz przyjęty do danej pracy, warto zapytać pracodawcę o przyczyny odmowy. Dzięki temu będziesz wiedzieć, czego nie robić w przyszłości. I jeszcze jedno, pamiętaj, że szukasz pracy dla siebie. Bądź pewny/a siebie, entuzjastyczny/a i pozytywnie nastawiony/a do otoczenia. To zdecydowanie najbardziej podnosi Twoje szanse na otrzymanie tej pracy.
Opracowanie własne na podstawie: http://www.jobinterviewquestions.org/
Zrealizuj marzenie - załóż własną firmę!
Jeśli od zawsze marzyłeś/marzyłaś o prowadzeniu własnej firmy, masz w szufladzie schowany gotowy projekt lub chcesz się sprawdzić w roli szefa, Unia Europejska może pomóc w realizacji tego marzenia. Możesz otrzymać do 40 tys. złotych bezzwrotnej dotacji.
W ramach funduszy europejskich, przewidziano tzw. Działanie 6.2. Wsparcie oraz promocja przedsiębiorczości i samo zatrudnienia, w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (PO KL). W jego zakresie możesz ubiegać się o unijną dotację na założenie swojej pierwszej firmy. Warto skorzystać z tej możliwości i samemu stworzyć sobie wymarzone miejsce pracy.
Kto może otrzymać dotację na własną firmę?
Wszystkie osoby fizyczne zamierzające rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej, z wyłączeniem osób zarejestrowanych w Ewidencji Działalności Gospodarczej, Krajowym Rejestrze Sądowym, Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej lub prowadzących działalność na podstawie odrębnych przepisów (w tym m.in. działalność adwokacką, komorniczą lub oświatową) w okresie 12 miesięcy poprzedzających dzień przystąpienia do projektu.
Mówiąc inaczej jeśli nie masz firmy, to bez względu na to czy jesteś studentem czy już pracujesz możesz ubiegać się o dotację.
Gdzie się trzeba zgłosić?
Jeśli chcesz ubiegać się o dotację na własną firmę musisz zgłosić się do odpowiedniego operatora. Ich aktualną listę z danymi kontaktowymi, terminami rekrutacji i informacją o obszarze, jaki dany operator obsługuje znajdziesz na stronie http://efs.wup-katowice.pl/dotacje-na-dzialalnosc-gospodarcza w zakładce: „Gdzie się zgłosić, by skorzystać z pomocy?”.
Sprawdź czy się kwalifikujesz, a jeśli tak, koniecznie zadzwoń do operatora po więcej szczegółów i przygotuj się do procesu rekrutacji. Nie zwlekaj. Chętnych jest naprawdę sporo, ale jeśli masz dobry pomysł, Twoje szanse są duże.
Dotacja uzyskana przez uczestnika projektu jest pomocą bezzwrotną pod warunkiem jednak, że zarejestrowana działalność gospodarcza lub członkostwo w spółdzielni (lub spółdzielni socjalnej) zostanie utrzymane minimum 12 miesięcy od dnia jej otwarcia.
Jak wygląda procedura otrzymania dotacji w ramach Działania 6.2. POKL?
Osoby, które zakwalifikowały się do uczestnictwa w projekcie u danego operatora przechodzą określoną ścieżkę, dzięki której nie tylko mogą otrzymać dotacje, ale także zostaną wyposażone w kompleksową wiedzę na temat prowadzenia własnego biznesu.
KROK 1:
Zakwalifikowani Uczestnicy biorą udział w zajęciach doradczo-szkoleniowych, które mają na celu nabycie wiedzy z zakresu prowadzenia działalności gospodarczej oraz stworzenie biznesplanu.
KROK 2:
Uczestnicy mogą złożyć Wniosek o przyznanie wsparcia finansowego wraz z biznesplanem u swojego Operatora. Tym samym, ubiegają się o wsparcie finansowe na rozwój przedsiębiorczości w postaci dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Mogą także złożyć Wniosek o przyznanie wsparcia pomostowego (to dodatkowe środki, które można przeznaczyć na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia firmy). Formularze tych wniosków udostępnia operator. Możliwe jest ubieganie się o dwie wyżej wymienione formy wsparcia lub tylko o jedną.
KROK 3:
Trwa procedura wyboru określonej liczby Wniosków z biznesplanami, które zakwalifikują się do otrzymają dofinansowania.
KROK 4:
W przypadku pozytywnej decyzji, Uczestnik podpisuje umowę na przyznanie wsparcie finansowego i możesz zacząć realizować marzenie o własnej firmie.
Więcej informacji znajdziesz na stronie Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach
Pobierz informator na temat Działania 6.2. przygotowany przez WUP w Katowicach
Zmotywuj się do działania!
Kto z nas nie zna tego uczucia, kiedy się naprawdę nie chce…Tyle rzeczy do zrobienia, tyle różnorodnych możliwości, a my szukamy sobie wymówek, aby to odłożyć w czasie, albo w ogóle tego nie zrobić. Czy pomyślałeś/łaś, ile, przez takie podejście możesz stracić różnych szans na rozwój?
Co zrobić jednak, kiedy nam się naprawdę nie chce? Jak się skutecznie zmotywować do działania, do nauki i rozwoju? Poniżej znajdziesz kilka wskazówek.
Motywatory:
Pamiętaj, że brak motywacji to nie koniec świata. Nawet najbardziej zmotywowanym ludziom na świecie czasem czegoś nie chce się zrobić. Jednak potrafią oni małymi krokami przełamać ten stan. Daj sobie szansę na zmianę.
Koncentruj się na jednej rzeczy. Nie ma nic gorszego, niż robienie pięciu rzeczy jednocześnie. Na żadnej się w pełni nie skupiasz, a Twoja efektywność maleje. Wzrasta frustracja. Podziel sobie zadania i skupiaj się tylko i wyłącznie na jednym. Kiedy skończysz jedno, możesz zacząć robić kolejną zaplanowaną czynność. Dzięki temu będziesz bardziej z siebie zadowolony/a.
Buduj nastrój oczekiwania na cel, do którego dążysz. Egzamin za tydzień? Zapisz to koniecznie w kalendarzu, zaplanuj, co zrobisz, jak podzielisz materiał. Nie odkładaj tego na ostatnią chwilę.
Stawiaj sobie jasne, konkretne cele. Nie mów: „Jutro zacznę się uczyć”. Jutro znaczy najczęściej nigdy. Bądź przed sobą szczery, nie oszukuj się. Jeśli postanawiasz, że zaliczysz egzamin z przedmiotu „X” na 5, zaplanuj swój sukces, krok po kroku.
Powiedz o swoich celach głośno, swojej rodzinie lub najlepszym znajomym. Będzie Ci wstyd, że nie osiągniesz czegoś, o czym im powiedziałeś/łaś. Będziesz miał/a dodatkową motywację do działania.
Uwierz w siebie i nie oczekuj, że inni będą to potwierdzać na każdym kroku. Po prostu, zaakceptuj siebie, a zobaczysz, że inni też na Ciebie inaczej spojrzą.
Zaczynaj od małych rzeczy. Jeśli na samym początku postawisz sobie olbrzymi cel do osiągnięcia w bardzo krótkim czasie, czyli nierealny, to Cię to tylko zdemotywuje. Zacznij od czegoś małego. Ale pamiętaj, aby zacząć. Chcesz dostać fajną pracę? Zacznij od tego, co to znaczy dla Ciebie „fajna”. Dziel zadanie na mniejsze części.
Poproś innych o pomoc w zmotywowaniu. Na pewno masz kogoś w swoim środowisku, kto zawsze ma na wszystko czas. Zapytaj go, jak to robi. Idź na spacer, nawet, jeśli pada deszcz. Będzie łatwiej zmotywować się do innych zadań.
Myśl o korzyściach, a nie trudnościach. Trudności to tylko wyzwania.
Myśl pozytywnie („Pewnie, że potrafię”, „jestem naprawdę ok.”), a nie negatywnie („Na pewno mi się ni uda”, „Jestem beznadziejny”). Pamiętaj, że jesteś tym, co myślisz. Spróbuj zatem myśleć o sobie pozytywnie.
Ćwicz się we własnej dyscyplinie.
Daj sobie prawo do odpoczynku.
Po prostu zacznij działać. Zrób coś małego w drodze do Twojego sukcesu zaraz po przeczytaniu tego artykułu.
Powodzenia i motywacji!
Studencie, zarządzaj swoim czasem
Któż z nas nie znalazł się, chociaż raz w sytuacji, w której ocenił, że ma za mało czasu na wykonanie tak wielu czynności? Czas płynie nieustannie swoim stałym rytmem. Jednak, jak to się dzieje, że część ludzi potrafi w ciągu dnia wykonać tak wiele różnorodnych zadań, a część zaledwie jedną lub dwie? W końcu każdy z nas, niezależnie od płci, wykształcenia czy miejsca zamieszkania ma do dyspozycji tyle samo czasu każdego dnia. Wydaje się, że ludzie, którzy efektywnie wykonują swoje zadania posiadają umiejętność zarządzania czasem.
Dobra wiadomość, to taka, że tej umiejętności można się nauczyć.
Obecnie dostępnych jest wiele metod, których celem jest wyrobienie w sobie nawyku efektywnego wykorzystywania czasu. To jednak spore wyzwanie. Wymaga determinacji i dyscypliny, ale przede wszystkim kontroli tego, co tak naprawdę robimy ze swoim czasem i gdzie on ucieka. Najprostsza metoda na brak czasu, to na przykład wstawianie pól godziny wcześniej rano. Jeśli przeliczysz te 30 minut przez siedem dni i dwanaście miesięcy okaże się, że zyskasz spory kawałek czasu, aby coś zrobić na co ciągle brakowało Ci czasu.
Poniżej znajdziesz także opis jednej ze znanych metod planowania krótkiego odcinka czasu, no w pracy. To tzw. Metoda ALPEN, czyli pięć kroków efektywnego planowania czasu.
Metoda ALPEN – czyli sztuka planowania Twojego dnia pracy:
KROK 1. Zaplanuj wszystkie wydarzenia i rzeczy, które chcesz zrobić w danym dniu. Możesz ująć także te zaległe, które ciągle czekają na realizację i stwierdzisz, że dzisiaj jest odpowiedni czas.
KROK 2. Zastanów się ile czasu potrzebujesz na wykonanie każdej z zaplanowanych czynności. Uwaga, trzeba podejść do tego realistycznie.
KROK 3. Przyjmij zasadę „60:40”. Zgodnie z nią, tak naprawdę jesteśmy w stanie zaplanować tylko 60% naszego czasu pracy. Pozostałe 40% trzeba zostawić na nieprzewidziane sytuacje. Zatem jeśli pracujesz 8 godzin, zaplanuj szczelnie 5 godzin, a 3 zostaw wolne. To sprawi, że będziesz miał/a ewentualny zapas czasu lub czas na dodatkowe czynności lub złapanie oddechu.
KROK 4. Zaplanowane czynności uszereguj według następującej kolejności: od najważniejszych do najmniej istotnych. I zacznij je od razu wykonywać.
KROK 5. Kontroluj swoje postępy. Po każdym zadaniu oceń, ile czasu Ci zostało i czy konieczne są jakieś poprawki.
Zatem do dzieła!
Niepełnosprawni na studiach i rynku pracy
Niepełnosprawni napotykają na wiele barier w swoim życiu prywatnym i zawodowym. Obawa przed ich pokonaniem często nie pozwala na wybór studiów, a potem pracy, o której marzy młody człowiek. Artykuł ma na celu przedstawienie sytuacji osób niepełnosprawnych w Polsce oraz możliwości i szans, jakie są przed nimi.
Po pierwsze, trzeba to mówić jasno i wyraźnie, niepełnosprawni to dobrzy pracownicy. Często solidnie wykształceni, zaangażowani w to, co robią, chętni do ciągłego rozwoju. Trzeba tylko dać im szansę. Po drugie, praca dla niepełnosprawnych to podstawowa metoda na wyjście z izolacji i aktywny ich udział w życiu społecznym. W państwach Europy Zachodniej pracę zawodową podejmuje, co druga niepełnosprawna osoba w wieku produkcyjny, w Polsce, co czwarta. To dowód, że jeszcze sporo do zrobienia w naszym kraju w tym zakresie. Przekładając to na liczby, W Polsce żyje około 6,2 mln osób niepełnosprawnych, z czego większość (77%) stanowią osoby posiadające prawne orzeczenie o niepełnosprawności. W 2008 roku niepełnosprawni stanowili 9% osób w wieku produkcyjnym (tj. kobiet w wieku 18–59 lat i mężczyzn w wieku 18–64 lat), a ich liczba wynosiła 2,2 mln.
Obecnie, 24% osób niepełnosprawnych w wieku produkcyjnym jest aktywnych zawodowo. Osób faktycznie pracujących w tej grupie jest jeszcze mniej – stanowią one 22% niepełnosprawnych aktywnych zawodowo. 11% osób niepełnosprawnych jest bezrobotnych, tj. nie posiada obecnie pracy, ale wykazuje chęć jej podjęcia.
Krokiem do zmiany często jest wykształcenie, które zwiększa szansę na pracę i rozwój zawodowy. Potwierdza się to także w przypadku osób niepełnosprawnych. Obecnie wśród niepełnosprawnych osób pracujących 29% stanowią osoby z wyższym wykształceniem i jest to grupa osób o najwyższym wskaźniku zatrudnienia wśród osób z niepełnopsarwnością. Iza Broczkowska, koordynator ds. aktywizacji zawodowej z warszawskiego „Centrum Integracja”, zauważa, że coraz częściej już w ogłoszeniach prasowych pracodawcy piszą o możliwości zatrudnienia osoby niepełnosprawnej, o ile wykaże się odpowiednimi kwalifikacjami. Trudno jednak mówić o stabilizacji i pełnej aktywizacji osób niepełnosprawnych do pracy. Dobrze radzą sobie osoby o małym stopniu niepełnosprawności na rynku pracy. Pomoc potrzebna jest osobom o średnim i dużym stopniu niepełnosprawności.
Jak znaleźć ciekawe studia i pracę?
Zarówno osoby pełnosprawne, jak i niepełnosprawne stają przed dylematem wyboru właściwych studiów, pracy. Aby się dobrze do tego przygotować, trzeba przede wszystkim umieć ocenić, w czym jestem dobry/dobra i jaką pracę mogę wykonywać z satysfakcją. Warto także przejrzeć dostępne kierunki studiów dofinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Często gwarantują one możliwość uzyskania dobrego, poszukiwanego zawodu oraz są dofinansowane ze środków Unii Europejskiej, a więc niskokosztowne. Ponadto coraz częściej są to projekty, które biorą pod uwagę osoby niepełnosprawne. Takim przykładem jest projekt prowadzony przez nasza szkołę: „Wiedza i praktyka (…)”, czyli studia z grafiki. Dzięki studiom osoby niepełnosprawne także mogą zdobyć intratny zawód grafika i zmienić swoje życie.
Ciekawostki
Ponadto warto skorzystać z pomocy wielu organizacji pozarządowych zajmujących się osobami niepełnosprawnymi. Wiele ciekawych informacji i wyszukiwarkę ofert pracy można znaleźć na stronie: www.niepelnosparwni.pl.
Dla ciekawskich polecam raport Instytutu Spraw Publicznych: „Pracodawcy o zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Jak jest? Co można zmienić?” (www.isp.org.pl/files/14629162620774503001254387709.pdf), w którym można znaleźć bazę instytucji zajmujących się poprawa sytuacji osób niepełnosprawnych, także na rynku pracy.
Bibliografia:
www.niepelnosprawni.pl
www.rynekpracy.pl
www.isp.org.pl
© Śląska Wyższa Szkoła Medyczna w Katowicach
40-085 Katowice (centrum), Mickiewicza 29
tel./fax 32 207 27 10
info@swsm.pl
Informujemy że ta strona stosuje pliki cookies (tzw. ciasteczka). Aby dowiedzieć się jak zarządzać plikami cookies, kliknij tutaj. | |
ZAMKNIJ |